Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna faktura, dwóch nabywców: co z odliczeniem VAT

14 lutego 2018 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

DOKUMENTY | Jeśli w transakcji bierze udział więcej niż jeden kupujący, to prawo do pomniejszenia podatku należnego o naliczony przysługuje każdemu z nich, do wysokości posiadanych udziałów w zakupionym towarze. Marcin Szymankiewicz

- Firma A i firma B (czynni podatnicy VAT) wspólnie nabyły towar na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT). Towar został nabyty na zasadzie współwłasności, każda z firm jest współwłaścicielem nabytego towaru po połowie. Sprzedawca wystawił jedną fakturę, wskazując w treści obie firmy jako nabywcę i przekazał każdej z tych firm egzemplarz faktury (w formie papierowej). Czy obie firmy mogą odliczyć po połowie VAT wynikającego z otrzymanej faktury? – pyta czytelnik.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania przez niego czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Wykluczone jest odliczenie VAT naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych oraz niepodlegających VAT. Poza tym art. 88 ustawy o VAT wymienia wprost zakupy, od których nie przysługuje odliczenie (m.in. usługi gastronomiczne, noclegowe czy udokumentowane fakturami wystawionymi przez nieistniejące podmioty)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10977

Wydanie: 10977

Spis treści
Zamów abonament